Másodfokú (narancs) meteorológiai riasztás kiadva 2 vármegye területére

2025. július 07. 14:07

A HungaroMet zivatar veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki Budapest, Bács-Kiskun vármegye területére.

Az érintett területeken: Veszély! Hevesebb zivatarok kialakulására lehet számítani. A villámlások mellett kockázatot jelent a zivatarokat kísérő szél, jégeső is! Amennyiben a HungaroMet visszavonja az ország területéről a riasztást, vagy módosítja annak szintjét, arról újabb közleményben számolunk be. A riasztások által érintett területeket, járásokat az alábbi hivatkozáson elérhető, folyamatosan frissülő térképen követhetik nyomon.

Igazgatóságunk felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy ahol a meteorológiai szolgálat riasztása életbe lép ott az ajtókat, ablakokat indokolt gondosan bezárni, a redőnyöket pedig felhúzni vagy teljesen leengedni. A kitört ablakok, lehulló üvegszilánkok súlyos sérüléseket és kárt okozhatnak. Az ablakpárkányra kihelyezett tárgyakat, virágládákat rögzíteni kell, illetve javasolt átmenetileg eltávolítani. 

Ne parkoljunk gépjárművünkkel nagy, idős fák alá, ahol faág letörésére lehet számítani!

Gyalogosként közlekedve is számítsunk a szél által a magasból lesodort, leeső tárgyakra, kisebb-nagyobb faágakra, kerüljük azokat a helyszíneket, ahol ilyen veszélyekkel kell számolni.

Ha nem muszáj, kisgyermekkel ne menjünk a szabadba a viharos széllökések alatt! Figyeljünk házi kedvencként tartott háziállatainkra is, mert viselkedésük kiszámíthatatlanná válhat!

Erős szél esetén az elektromos hálózatban károk keletkezhetnek, így a szolgáltatásban hosszabb-rövidebb ideig tartó zavarok is lehetnek. Ha valaki leszakadt elektromos vezetéket, vagy sérült közműhálózatot észlel, ne közelítse meg, hanem hívja a 112-es segélyhívó számot

Ha mégis a szabad ég alatt ér minket a szélvihar, viselkedjünk nyugodtan és körültekintően: keressünk védett, stabil helyet (épületeket és aluljárókat), kerüljük a fákat, védjük a szemünket. A kisgyerekeket fokozottan óvjuk a széltől. Hagyjuk el járművünket, mert bentről csak korlátozottan érzékelhetők a fenyegető veszélyek (például egy fa dőlése).

Veszélyhelyzet, baleset és viharkárok esetén haladéktalanul hívjuk a mentőegységeket a 112-es telefonszámon!

Több esetben egy egyszerű mozdulattal, bárki által eltávolítható ágakhoz kérték a tűzoltói segítséget. Igazgatóságunk kéri a lakosságot, hogy viharkárok esetében csak olyankor hívják a tűzoltókat, amikor a veszélyt önállóan, biztonságosan nem tudnák elhárítani. Ezzel is elősegítik, hogy az életveszélyes esetekhez a segítség mindig a kellő időben érkezzen.

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap