Idén a fővárosban 380 lakástűzhöz kellett vonulniuk a tűzoltóknak.

2025. július 10. 12:52

A tűzzel érintett otthonokban csak négy helyszínen volt füstérzékelő.

2025. első félévében a fővárosban 380 lakástűz keletkezett, több mint tíz százalékkal több, mint az elmúlt év hasonló időszakában. 

A legnagyobb tűz ez év április 24-én, a II. kerületi Üdülő úton álló ingatlanban keletkezett. Egy ikerház ház tetőszerkezete és tetőtéri helyiségei égtek mintegy 300 m2 alapterületen. A tűzoltók a lángokat hat vízsugárral oltották el.

Az első félévben keletkezett lakástüzekben hét ember vesztette életét, míg a tavalyi év azonos időszakában hat ember hunyt el. A lakástüzekben hetvenhárom ember sérült meg, többségük füstmérgezést szenvedett. A lakástüzekhez összesen 939 tűzoltójárművet kellett riasztani, a tűzoltók összesen 249,5 órát töltöttek a tüzek oltásával. A leghosszabb beavatkozás hét és fél óra volt.

A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében huszonkettő lakástűz után indult tűzvizsgálati eljárás. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés miatt gyulladt ki épület. Nyolc otthonban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz.

A legtöbb tűz konyhában (103 esetben), hálószobában (28 esetben) valamint nappaliban (30 eset) keletkezett. A lakástüzek közel negyede elektromos áram (116 esetben), míg a lakástüzek ötöde nyílt láng és dohányzás (80 esetben) miatt következett be. 

A tűzzel érintett otthonokban csak négy helyszínen volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

Szén-monoxid miatt idén háromszázhuszonöt alakalommal riasztották a tűzoltókat. Tizenöt ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, egy ember pedig életét vesztette. 

A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, nyáron is fenyegető veszélyforrásról van szó.

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap