Tavaly lakástűzben tizenhárom, szén-monoxid-mérgezésben egy ember halt meg
2025. január 14. 15:41
Az elmúlt évben összesen 867 lakástűz keletkezett, hetvenhéttel több, mint 2023-ban. Az év folyamán 6007 négyzetméternyi épített terület égett le, amely száz darab hatvan négyzetméteres lakásnak felel meg.
A lakástüzekben tizenhárom ember vesztette életét, három emberrel többen, mint 2023-ban. 2023-hoz képest tíz emberrel többen, összesen kilencvennyolcan sérültek meg, leggyakrabban a belélegzett füst miatt. A lakástüzek eloltásához 1892 tűzoltóautót riasztottak. A tűzoltóknak összesen 465 órára, azaz majdnem húsz naptári napra volt szükségük az oltáshoz. A leghosszabb beavatkozás hét és fél órán át tartott. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében ötvenegy lakástűz után indult tűzvizsgálati eljárás. A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezetett tűzhöz.
A lakástüzek kapcsán a fővárosi tűzoltók harmincnyolc embert mentettek meg.
A kéménytüzek vonatkozásában tizenkét esetben riasztották a tűzoltókat.
A tűzzel érintett otthonok közül mindössze huszonegy helyszínen volt füstérzékelő.
A szén-monoxid-érzékelők hazai elterjedése ezzel szemben már sokkal kedvezőbb képet mutat. 2024-ben 232 alkalommal hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt. A tavalyi évhez hasonlóan idén is csökkent a szén-monoxid jelenléte miatti riasztások száma. Egyre több otthonban szerelnek fel érzékelőt, a berendezés jelzésének hatására pedig riasztják a tűzoltókat. A mérgező gáz jelenléte miatt negyvenkét ember sérült meg. Az elmúlt évhez hasonlóan egy ember életét vesztette.
Otthonunk és saját biztonságunk érdekében minden háztartásba célszerű beszerezni a katasztrófavédelem által csak „három testőrként” emlegetett készüléket: a szén-monoxid-érzékelőt, a füstértékelőt és a tűzoltókészüléket. Gondoljuk át az otthon kialakulható veszélyeket, és azt is javasolt előre begyakorolni, hogy a baj órájában hogyan cselekedjünk. Ne feledkezzünk meg a gyerekekről: a gyerekekkel üljünk le beszélgetni és tanítsuk őket biztonságtudatosságra. Egy kisebb gyermek is meg tudja tanulni, hogy a 112-es segélyhívót kell hívni, ha baj van és az operátornak nyugodtan, higgadtan el kell mondani, hogy mi is történt.